مقالات

آشنایی با انواع صنایع دستی سنگی

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با انواع صنایع دستی سنگی در ایران است. ویژگی های منحصر به فرد سنگ، سبب شده که این جسم از قدیم الایام تا کنون برای بشر از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

از مهم ترین ویژگی های این اجسام این است که به هیچ وجه نمی سوزند، نمی پوسند، خرد نمی شوند و زنگ نمی زنند. این ویژگی های منحصر به فرد سبب شد که بشر در طول تاریخ از این اجسام، به گونه های مختلف اعم از ساخت ابزارهای کشاورزی، تجهیزات شکار، ساخت خانه، مجسمه سازی، ساخت وسایل تزیینی و … استفاده کند.

این موضوع سبب شد که در حال حاضر آثار تاریخی زیاد و متنوعی از جنس سنگ باقی بماند که از معروف ترین آن ها می توان به نقش برجسته های نقش رستم در فارس، تخت جمشید، مجسمه های شیر سنگی در انواع آرامگاه ها، ستون های مسجد وکیل شیراز و … اشاره نمود. طبیعتا با وجود چنین آثاری، صنایع دستی مختلفی می توان با استفاده از این اجسام تولید کرد که ما قصد دارید در این مطلب به معرفی انواع صنایع دستی سنگی بپردازیم.

اما قبل از معرفی انواع این صنایع، باید متذکر شویم به طور کلی صنایع دستی سنگی، صنایعی هستند که عنصر و ماده ی اولیه ی آن ها سنگ می باشد. از آنجایی که تنوع سنگ در کشور ما بسیار زیاد است از سنگ های مختلفی در این صنایع استفاده می شود که از مهم ترین آن ها می توان به سنگ های مرمر، فیروزه، یشم، سنگ سماق، سنگ سیاه، سنگ گندمی، سنگ آهکی، سنگ سفید یا آلاباستر و .. اشاره کرد.

با استفاده از ابزارها و تجهیزات مختلف، این سنگ ها حکاکی و تراشیده می شوند و از آن ها محصولات مختلفی همچون انواع ظروف، پایه چراغ، قاب عکس، انواع نگین و … ساخته می شود. حال اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد انواع صنایع دستی سنگی افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.